Bornoje.dk og rebornage.dk match den 30. juni

Der var godt 50 deltagere ved dagens match på Old Course. Fantastisk vejr en en flot bane med super greens. Dagen bød ud over spillet også på udnævnelse af et nyt æresmedlem i Nordbornholms Golfklub, idet formand og dagens sponsor, Jakob Friis inden præmieoverrækkelsen holdt en tale for Allan Juhl og præsenterede en ny tavle med klubbens æresmedlemmer, hvor også den tidligere mangeårige formand nu er med på. Der var stor tak og også gaver fra flere af klubbens tilfredse medlemmer til det nyudnævnte ærede medlem.

Dagens præmietagere med sponsorer til venstre og klubbens nyudnævnte æresmedlem Allan Juhl i grøn trøje.

Helt igennem Allan Juhls dag

Allan Juhl benyttede den gode dag med også at spille en flot runde golf. Bedste bruttoresultat med 78 slag og vinder af A-rækken med 69 nettoslag. Nummer to blev Rene Thisen med 70 slag og Klaus Juhl også med 70 slag tog sig af tredjepladsen. Nummer fire blev Jakob Storm med 71 slag.
B-rækken, der spillede stableford, blev vundet af Andreas Lindahl Nielsen med 38 point foran Jørn Johansen med 36 point. Her blev Sylle Ullerup Hansen nummer tre med 35 point og Hans Erik Holm blev nummer fire med 33 point.
Også C-rækken spillede stableford og vinder her blev Johnni Phil med 40 point foran Mogens Koffmann med 36 point. Nummer tre blev Laila Riis med 35 point og endelig på fjerdepladsen blev det Benny Knudsen med 34 point.
Svaneke Bryghus leverede igen forfriskninger til de spillere der kom tættest på hul 4 pog hul 13. Rene Thisen kom i A-rækken tættest på både hul 4 og 13. I B-rækken var det Ivan Andersen og Hans Erik Holm, mens det i C-rækken var Simon Hauge og Michael West der slog tæt på flaget.

Alle resultater